wtorek, 24 marca 2009

Jaką mamy wodę



Na dzisiejszym spotkaniu sprawdzaliśmy twardość różnych próbek wody. Dana ta jest bardzo istotna w naszym życiu codziennym, ale może zacznijmy od odpowiedzi na zasadnicze pytanie: co to jest woda twarda?

Woda twarda to woda która zawiera niewielkie ilości soli (jonów) wapnia lub magnezu, a także czasami żelaza. Sole wymienionych metali występują w wodzie, która przepływa przez miejsca zawierające sole tych metali w podłożu.



Występują dwa zasadnicze rodzaje twardości wody:
a) twardość przemijająca - można ją usunąć poprzez gotowanie wody lub w sposób chemiczny za pomocą wodorotlenku wapnia (wapna gaszonego) lub mydła toaletowego.

b) twardość trwała - jest wynikiem obecności w wodzie siarczanu (VI) wapnia [CaSO4] pochodzącego z podłoża gipsowego. Twardości trwałej nie można usunąć podczas gotowania wody. Usuwa się ją na drodze reakcji chemicznej dodając do wody węglan sodu (sodę kalcynowaną).


Wracając do naszych badań. Za pomocą odpowiednich wskaźników sprawdziliśmy twardość kilku rodzai wód. Oto nasze wyniki:


A oto jak wyglądały nasze badania:

Aquatest GH-KH służy do oznaczania twardości ogólnej (GH) i węglanowej (KH) wody z dokładnością 1 stopnia niemieckiego (°n). Metoda oznaczania w obydwu testach polegana kroplowym dodawaniu odczynnika (z dokładnym liczeniem kropli) do odmierzonej próbki wody. Koniec reakcji wskazuje zmiana barwy określona w załączonym wzorcu.

1. Mierzenie stopnia GH w wodzie.

Do każdej próbki wody dodawaliśmy kropelkami odczynnik sprawdzający poziom GH. Ilość kropelek, które zostały wlane do momentu zabarwienia się wody na zielono oznacza poziom GH.



2. Mierzenie stopnia KH w wodzie.

Stopień zawartości KH oznaczyliśmy dodając do wody kropelki odczynnika, aż do momentu, kiedy woda zmieniła kolor na żółty.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz