czwartek, 16 kwietnia 2009

Dziesiąte spotkanie z przedsiębiorczości

Na dziesiątym spotkaniu z przedsiębiorczości mówiliśmy o różnych rodzajach podatków. Ale zanim to to najpierw wytłumaczenie, co to w ogóle jest podatek?

Podatek – obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby ustalone przez organ pobierający. Współcześnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach. Zgodnie z polskim prawem daniny, aby zostały uznane za podatki muszą posiadać 4 cechy:
-nieodpłatność
-przymusowość
-publicznoprawność
-bezzwrotność

A teraz klasyfikacja podatków wg OECD :
-Podatki dochodowe
-podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
-podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
-Obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, zdrowotne itp.
-Opodatkowanie własności
-Podatki od nieruchomości
-podatek rolny (gruntowy)
-podatek leśny
-Podatek od spadków i darowizn
-Podatki od towarów i usług
-Podatek od wartości dodanej (VAT)
-Akcyza: podatek pobierany od spożycia niektórych artykułów, pobiera się od przedsiębiorcy, -który wlicza ją do ceny towaru.
-Cło: podatek graniczny od towarów, w ostatecznym rozrachunku płaci konsument (część doktryny prawa podatkowego nie uważa ceł za podatki ze względu iż jego celem nie jest co do zasady ochrona interesu finansowego fiskusa, ale ochrona rynku wewnętrznego. Zgodnie z klasyfikacją dochodów budżetu państwa wpływy z tytułu ceł są włączane do pozycji dochody niepodatkowe. Zgodnie z tą klasyfikacją cło należy do kategorii , czyli świadczeń, którym towarzyszy równoległe świadczenie ekwiwalentne w postaci pozwolenia na wwóz lub wywóz towarów).
-inne
-podatek od posiadania psa (Obecnie podatek od psów został zmieniony na opłatę)
-podatek od środków transportowych
-podatek od czynności cywilnoprawnych


Mamy nadzieję, że trochę wam przybliżyliśmy na temat podatków.

Stopy procentowe ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz